Pozasądowe rozwiązywanie sporów w USTAWIE z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych     
Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych zacznie obowiązywać 1 stycznia 2021r. Wprowadza wiele istotnych zmian i nowych regulacji, w tym Dział X dotyczący instytucji „Pozasądowego rozwiązywania sporów”.  

       Art. 591 ust.1 uPzp stanowi, że „w sprawie majątkowej, w której zawarcie ugody jest dopuszczalne, każda ze stron umowy, w przypadku sporu wynikającego z zamówienia, może złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji lub inne polubowne rozwiązanie sporu do Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, wybranego mediatora albo osoby prowadzącej inne polubowne rozwiązanie sporu”.  
      Zaleca się, aby umowa lub umowa ramowa zawarta pomiędzy Zamawiającym, a Wykonawcą zawierała zapisy o mediacji (np. tzw. klauzulę mediacyjną), w tym wskazanie sposobu wyboru mediatora. Istotne jest również to, że wybór mediatora zależy od obopólnej zgody stron. Mając na uwadze zasadę bezstronności ustawodawca w art. 959 uPzp zastrzegł, że „Mediator i osoba prowadząca inne polubowne rozwiązanie sporu nie mogą być pełnomocnikami przed sądem w postępowaniu dotyczącym sporu objętego mediacją lub innym polubownym rozwiązaniem sporu, jak również w żaden inny sposób uczestniczyć w tym postępowaniu sądowym”.  
    Mediacja jako metoda pozasądowego rozwiązywania sporów stwarza stronom przestrzeń do wyrażenia swoich rzeczywistych potrzeb, daje poczucie kontroli nad sporem i możliwość kształtowania rozwiązań satysfakcjonujących obie strony oraz jest poufna, znacznie szybsza i tańsza od postępowania sądowego. Mediacja pozwala także na zachowanie twarzy w sytuacji konfliktowej i jest szansą na dalszą, dobrą współprace przy kolejnych zadaniach realizowanych zgodnie z uPzp. Zważywszy na fakt, iż znaczna część przetargów zdeterminowana jest rodzajem działalności i obszarem działania zarówno Zamawiającego, jak i Przedsiębiorców można przypuszczać, iż polubowne rozwiązywanie sporów będzie postrzegane jako szansa, a nie tylko wypełnienie zapisów umowy lub ustawy przed wszczęcie postępowania sądowego.