Skorzystaj z mediacji przed złożeniem sprawy w sądzie, bo to się opłaca.

Oszczędzasz czas, pieniądze i eliminujesz złe emocje.
Nie tylko sąd rozstrzyga spory – Ty możesz zrobić to sam w drodze dialogu z drugą stroną sporu w mojej obecności.


Informacja o mediacji 

Większość osób funkcjonujących w społeczeństwie popada w różnego rodzaju spory i konflikty. Niektóre z nich udaje się rozstrzygnąć polubownie, ale część takich sporów staje się przedmiotem postępowań sądowych – długich, kosztownych i wyczerpujących emocjonalnie.

Z doświadczenia wiem, iż wiele osób kieruje sprawy na drogę postępowania sądowego nie wiedząc, iż mogłyby ten spór rozstrzygnąć przy udziale mediatora, w spokojnej atmosferze, w rozmowie nakierowanej na takie rozstrzygniecie sporu, które będzie satysfakcjonujące dla każdej ze stron. 

Mediacja jest dobrowolną, poufną metodą rozwiązywania sporu, w której strony konfliktu z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, samodzielnie dochodzą do porozumienia. 

Zastosowanie mediacji jest możliwe we wszystkich sprawach, w których prawo dopuszcza zawarcie ugody. Celem mediacji jest wypracowanie rozwiązania sporu na tle prawnym i jego zakończenie tj. zawarcie ugody podpisanej przez strony sporu. Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.

Mediację można prowadzić przed wszczęciem postępowania sądowego, w trakcie, jak również po jego zakończeniu. Istnieją dwie podstawy do prowadzenia mediacji : umowa o mediację oraz postanowienie Sądu kierującego strony do mediacji.

Mediator nie rozstrzyga sporu i nie narzuca jego rozwiązania. Jego zadaniem jest pomoc stronom w określeniu ich interesów i nawiązaniu dialogu. Mediacji prowadzona w komfortowych dla uczestników warunkach i dogodnym dla stron terminie. 

Mediacja stwarza stronom szansę na samodzielne, szybkie i niezbyt kosztowne rozwiązanie sporu w formie polubownego porozumienia. Mediacja pozwala na utrzymanie wzajemnych relacji, umożliwia zachowanie korzystnego wizerunku, sprzyja obniżeniu poziomu negatywnych emocji oraz zrozumieniu potrzeb własnych i drugiej strony, a przez to zmniejsza obciążenie psychiczne związane z sytuacją konfliktową. Niezwykle ważne jest także to, że podpisana przez strony ugoda (po jej zatwierdzeniu przez sąd) zastępuje wyrok sądu, co oznacza, iż sprawy tej nie trzeba kierować na drogę postępowania sądowego i na jej podstawie można prowadzić postępowanie egzekucyjne.    

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Czas trwania mediacji jest krótszy niż postępowania w sądzie (często kończy się na jednym lub dwóch spotkaniach mediacyjnych). Ugodę w sprawie alimentacyjnej można zawrzeć na jednym spotkaniu. Mediacja daje realną szansę na szybsze uzyskanie naprawienia szkody, zaspokojenie roszczeń, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, przeprosin, uregulowanie sytuacji rodzinnej itp.

 KORZYŚCI FINANSOWE
Niskie (w porównaniu z kosztami sprawy sądowej) i stałe koszty.
Brak opłaty sądowej od wniosku za zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.  
Sąd z urzędu zwraca stronie:
1) całą uiszczoną opłatę od:
2) trzy czwarte uiszczonej opłaty od:
a) pisma wszczynającego postępowanie w pierwszej instancji oraz zarzutów od nakazu zapłaty, jeżeli w toku postępowania sądowego zawarto ugodę przed mediatorem po rozpoczęciu rozprawy,
W sprawach, w których powód przed wytoczeniem powództwa wziął udział w mediacji prowadzonej na podstawie umowy o mediację zgodnie z ustawą z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego lub podjął próbę rozwiązania sporu przez złożenie wniosku o rozpatrzenie sporu przez właściwy sąd polubowny ustanowiony ustawą w celu rozpatrywania sporów konsumenckich albo wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązania sporu konsumenckiego, opłata stała lub stosunkowa od pozwu podlega obniżeniu o dwie trzecie, nie więcej jednak niż o 400 złotych.
Jeżeli postępowanie cywilne zostało wszczęte w ciągu trzech miesięcy od dnia zakończenia mediacji, która nie została zakończona ugodą albo w ciągu trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o odmowie zatwierdzenia ugody przez sąd, do niezbędnych kosztów procesu zalicza się także koszty mediacji w wysokości nieprzekraczającej czwartej części opłaty.  

KORZYŚCI EMOCJONALNE I RELACYJNE

Mediacja to mniejsze obciążenie psychiczne związane z sytuacją konfliktową (rozmowa w obecności mediatora i z mediatorem poza budynkiem sądu nie jest tak stresująca dla stron jak sprawa sądowa). Mediacja (rozmowa i szukanie rozwiązań korzystnych dla każdej ze stron) sprzyja obniżeniu poziomu negatywnych emocji i poprawieniu komunikacji.
    Mediacja pozwala zrozumieć potrzeby własne oraz drugiej strony, jak również rzeczywiste przyczyny sporu. Zakończenie mediacji ugodą oznacza, że wszystkie strony konfliktu są usatysfakcjonowane jego rozwiązaniem. Mediacja umożliwia utrzymanie pozytywnego wizerunku firmy lub osoby. Mediacja pozwala na utrzymanie wzajemnych relacji stron po zakończeniu sporu.
     Mediacja daje poczucie rzeczywistego wpływu na rozwiązanie zaistniałego konfliktu.
     W sprawach karnych mediacja może wzbudzić u sprawcy poczucie odpowiedzialności za popełnione zło i równolegle chęć naprawy wyrządzonej krzywdy lub szkody (następuje wówczas zaspokojenie potrzeb emocjonalnych i interesu ofiary).